Jdi na obsah Jdi na menu

Čtrnácté vtělení

12. 3. 2007

Obrazek

Čím jasněji je svit, tím méně je noční tmy, čím více vědy, tím méně nevědomosti, čím více spolucítění, tím méně hněvu. Zbavme se hněvu, nenávisti, podezřívání, protože ony škodí především nám samým. Dalajláma je považován za jednu z největších morálních autorit našich dob. Laureát Nobelovy ceny míru, několikrát ho přijal papež Jan Pavel II. Dalajlámova postava připomíná, že tyto vlastnosti v životě jedinců a světa jsou nejdůležitější. Nejtěžší připadá člověku prominout a být dobrý.

Dalajláma je čtrnáctým v nepřetržité sérii duchovních a světských vládců v Tibetu.  Jeho duch se postupně vtěluje od roku 1391 když na trůně zasedl první vládce Gyalva Rinpoče. Ale než byl nalezen čtrnáctý Dalajláma v Tibetu, na svaté hoře ve Lhase, zemřel po dlouhém panování Třináctý Gyalva. Náš kalendář tehdy ukazoval rok 1933.

Začalo dlouhé a diskrétní hledání chlapce, ve kterém by byla jistota, že je inkarnovaným opravdovým Dalajlámou. Zatím se ujal vlády regent. Nejprve nevyšší lámové provedli dotazování způsobem, jaký se zde používal už před staletími. V sanktuariu posadili na trůn zemřelého tak, aby jeho tvář směřovala na jih. Ale po několika dnech jeho tvář směřovala na východ. Současně na dřevěném sloupu  v severovýchodním rohu sanktuária vyrostla velká houba ve tvaru hvězdy. Pro zasvěcené lámy to znamenalo, že chlapec, do kterého se vtělení duše Gyalvy se bude nalézat přesně severovýchodně od Lhasy.  Aby nabyl jistoty, odebral se regent k posvátnému jezeru Lhamo Latos, aby v meditacích získal vidění. A opravdu. Po několika dnech spatřil klášter  se zlatou a zelenou střechou a dům z cihel z barvy tyrkysu, v něm rodinu a psa..

ObrazekTři roky putovali, než našli místo popsané regentem dle jeho vize. Spatřili zelené a zlaté střechy kláštera Kumbum a dům z cihel a barvy tyrkysu blízko vesničky Tanker. Bydleli v něm manželé s dvouletým chlapcem. Lámové neprozradili ihned důvod své návštěvy. Regent se převlekl za sluhu, na své šaty hodil starý plášť, aby mohl klidně pozorovat dítě. Chlapec k němu přiběhl a snažil se mu posadit na kolena, i kdy mohl usednout na jiných. Zajímal ho také růženec, který patřil zemřelému Dalajlámovi XIII. Regent ho měl na šíji pod pláštěm. Zdálo se, že chlapec poznává věnec, který si chce vzít. Regent slíbil, že mu ho dá za předpokladů, že uhodne kým je. Jaký byl údiv , když mu chlapec řekl, že je lámou ze Séra.

Rozmlouval dlouho s chlapcem, překvapen jeho znalostí jazyka, který se používá v Lhase, ačkoli ho nikdo z rodičů neovládal. Lámové, když se ráno chystali k návratu, chlapec již nespal a chtěl jít s nimi. Bylo nutné se však ještě přesvědčit, zda je chlapec opravdu zrozením XIII. Dalajlámy. Regent se opět obrátil k orákulu, které potvrdilo, že opravdu našli náležitého chlapce. Delegace lámů opět navštívila chlapce, aby jej testovali.. Chlapec je však předešel. Z několika růženců vybral ten pravý, ukázal na bubínek a hůl Dalajlámy XIII. A tak v roce 1939 byl nalezen Dalajláma XIV. V doprovodu padesáti lidí a 350 koní přijel do Lhasy. Po roce byl v paláci Potala posazen na trůn jako nový vládce.

Nám, lidem Západu, se celé hledání pomoci hladiny jezera a orákula jeví trochu naivně. Avšak tibetští lámové ukázali již několikrát svou moc způsoby, které věda doposud nedovede vysvětlit. Bohužel, o deset let později Čína vkročila se svými vojsky do Tibetu a zcela v roce 1959 Obrazekovládla a dalajláma XIV. S celou svou družinou musel uprchnout. A díky svému příteli tehdejšímu indickému premiérovi Nehruovi, se usadili v Dharamsale . Tam sídli doposud. Dalajláma stále bojuje za svou zem a na mezinárodním fóru poukazuje na tragický osud tibetského národa. Zatímco tibetská buddhismus je ničen ve své zemi, stále více se zmáhá v Evropě a Americe. Vznikly již stovky středisek a tisíce stoupenců se ztotožňují s tímto učením. Plní se buddhistické proroctví z VIII. Století, z doby, kdy ještě Ameriku neobjevil Kolumbus: „ Když na obloze budou létat železní ptáci a koně budou klusat na kolech, Tibeťané se rozmnoží jako mravenci a věda přijde do země červeného člověka.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Bob - Komentar

29. 3. 2008 19:09

Nech si ohodnotit i tento blog. Napis odkaz na svuj blog do rubriky Hodnoceni webu na www.bobesek.estranky.cz a pak už jen počkej až bude ohodnocen